Hakkımızda+ Faaliyet Alanları+ ÜrünlerimizServisProjelerİletişim
YazdırMikron » Faaliyet Alanları » Sistem Validasyon ve Kalifikasyon


Sistem Validasyon ve Kalifikasyon Hizmetleri

Firmamız çözüm ortağımız olan Koncept firması ile birlikte validasyon ve işlemleride yapmaktadır.

; tesis,,bilgisayar, veya servis uygulamalarının, önceden belirlenmiş parametre ve spesifikasyon doğrultusunda sürekli ve tekrarlayan şekilde çalışmalarını yüksek derecede güvence altına alan önceden planlanmış sistematik ve dokümante edilmiş bir programdır. tasarımdan başlayarak son onaya kadar geçen süreçlerin tümünü kapsamaktadır.

çalışmaları 4 ana başlık altında gerçekleştirilir.

Dizayn (tasarım) kalifikasyonu (DQ) ; ,tesis ve sistemlerin henüz dizaynı safhasında GMP,kalite ve yasal gereklilikleri ve önceden kullanıcı tarafından belirlenen gereklilikleri sağladığının yazılı olarak ispatlanmasıdır.

İnstallasyon (yerleşim) kalifikasyonu (IQ) ; DQ aşaması tamamlanmış olan proses,tesis veya servislerin dizayn edildiği şekilde, spesifikasyonlarına uygun olarak monte edildiğinin veya mevcut sisteme doğru adapte edildiğinin yazılı olarak ispatlandığı aşamasıdır.

Operasyon( çalıştırma) kalifikasyonu ( OQ) ; IQ aşaması tamamlandıktan sonra önceden tanımlanmış spesifikasyonlara uygun şekilde fonksiyonlarını gerçekleştirdiğinin dokümante edilerek ispatlanmasıdır.

(PQ) ;OQ aşaması tamamlanmış olan tesis ve sistemlerin amaçlanan fonksiyonu, sürekli bir şekilde önceden belirlenen spesifikasyonlara uygun olarak yerine getirildiğinin yazılı olarak ispat edilmesidir.

İlk uygunluk onayı sonrası PQ çalışmaları belirli aralıklarla gözden geçirilir ve revalidasyon çalışmalar olarak PQ çalışmaları tekrar edilir.

ise tüm çalışması içinde, dokümante edilmiş test planlarının uygulanması ile bir ekipmanın veya yazılımın dizayn veya montaj veya operasyon veya performans spesifikasyonlarını karşıladığının saptanmış güvencesini vermek için yapılan tek bir basamaktır. Tüm programı içinde elementlerden biridir. Tek tek elementlerin “unit” testlerini göstermek için başvurulan bir süreçtir.Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
Copyright 2003 - 2024 Mikron Ltd. Şti. Tüm hakları saklıdır!    Gizlilik Politikası